Barvy umí ovlivnit vaši náladu a dokonce i naše stravovací návyky. Víte, jaké barvy se hodí právě do kuchyně, a kterých se pro změnu máte raději vyvarovat? Podívejme se na to.
Dřív, než sáhnete po konkrétní barvě do kuchyně, pečlivě si nastudujte, jaké mají barvy v interiéru účinky na naši psychiku. Pečlivě volte i kombinace barev nebo doplňky. V kuchyni by měly převládat teplejší barvy, které na nás působí útulným a přátelským dojmem. Zkuste použít žlutou, oranžovou nebo červenou.
Oranžová podporuje komunikaci i chuť k jídlu
Oranžová barva je do kuchyně jasným favoritem. Prostor zútulní a navodí v něm přátelskou atmosféru, kde se nám bude dobře a snadno komunikovat. Navíc podporuje chuť k jídlu. Do moderní a lesklé kuchyně se hodí i neonově svítivé oranžové prvky, se kterými vynikne celkový koncept kuchyně.
Žlutá prostor zútulní, ale nehodí se do malých kuchyní
Podle psychologie barev a toho, jak na nás barvy v interiéru působí, je žlutá barva do kuchyně dobrou volbou. Zútulní prostor a skvěle se hodí ke všem přírodním doplňkům. Pokud je vaše kuchyně tmavá a malá, žlutými plochami šetřete a vyvarujte se také tmavých odstínů barev.
Červená povzbudí náladu, ale může nás dráždit
Červená je v kuchyni trochu kontroverzní. Je barvou vášně a lásky. Umí nám dodat energii. Citlivější jedince ale může znepokojovat a rozčilovat, v krajním případě v nich může dokonce probouzet agresivitu. Použitá v menší míře, třeba v kombinaci s béžovou, šedou nebo černou barvou ale působí povzbudivě. Zkuste ji použít na pár doplňcích. Co třeba na Vánoce nějaká vánoční vločka. Během roku stačí třeba tři červené květináče.
Zelená barva uklidňuje, pozor však na odstín
Nestárnoucí zelená působí uklidňujícím dojmem a dokáže v nás evokovat přírodu. Zvolte však vhodný odstín. Pokud se zelené plochy u jídelního stolu nebo kuchyňské linky promítnou na pokrm, mohou mu dát nádech, který náš mozek vyhodnotí tak, že je jídlo zkažené a může nás přejít chuť.
Bílá je neutrální, ale působí až moc sterilně
Nadčasovou klasikou je určitě bílá, ale potřebuje vhodné doplňky. Místnost působí čistým dojmem, ale někdy může evokovat sterilní lékařskou ordinaci, nemocnici nebo dokonce pitevnu. Myslete i na údržbu. Už jste zkoušeli z bílé linky vyčistit skvrny od mrkvové šťávy, třešní nebo kari koření? Bílou barvu proto v kuchyni používejte opatrně.
Modrá kuchyně bude příliš studená a způsobuje nechutenství
Modrá kuchyně má studené odstíny, které tlumí chuť k jídlu. Pozor si dejte zejména na kombinaci studené modré a nerezu. Kuchyň může působit jako ledové království. U modré kuchyně propojte několik různých odstínů této barvy a rozhodně pečlivě vybírejte doplňky.
Tmavé barvy do kuchyně jen na doplňky
Tmavé barvy jsou sice velmi efektní, ale pozor na ně. Prostoru opticky ubírají na jeho velikosti. Do malých kuchyní se proto nehodí. Raději sázejte na světlejší pastelové odstíny. Velkou kuchyni můžete opticky zmenšit nebo rozčlenit použitím tmavších prvků.