Stavba zahradního nebo koupacího jezírka je finančně náročnější investicí a spousta budoucích majitelů jezírek si jej tedy buduje svépomocí. Pokusíme se v několika bodech popsat výhody a nevýhody takové stavby zahradního jezírka. Určitě se to dá zvládnout, záleží samozřejmě na velikosti jezírka.
Plány a výkopy
Stavba jezírka svépomocí začíná dokonale připraveným plánem. Technologický postup stavění jezírka je klíčový. Začátkem všeho je velmi přesná představa o tom, jak má jezírko vypadat. Pokud se chystáte na výstavbu jezírka vlastními silami, plány jezírka musí být vždy co možná nejpřesnější. Jen tak jste schopni předem velmi dobře odhadnout, jak velkou částku dáte za stavbu. Je třeba si vyčíslit, kolik vás bude stát stavební stránka věci, jako hloubení nádrže, odvoz a skládkování zeminy, stavební práce u koupacího jezírka v podobě zdění hlavní koupací vany, výstavby filtrační komory a dalších prací. Musíte vědět, jaký zvolíte typ filtrace do jezírka, jaké hloubky a tvaru bude jezírko a jak budete terén modelovat. Samozřejmostí by měla být i představa o stylu nádrže, počtu a druzích vodních rostlin či ryb.
Izolace zahradního jezírka
Po vyhloubení jámy se většina jezírek izoluje pomocí folie, použitím jednoho velkého kusu jezírkové folie, kde je výhodou pokládky rychlost, snadnost pokládky a 100% těsnost jezírka. Může dojít i ke slepení či svaření folie přímo podle tvaru nádrže, kde musí být práce maximálně pečlivá. Pak zbývá navezení kačírku, štěrku a větších kamenů. Pokud máte v blízkém okolí zdroj na zmíněné materiály, ušetříte relativně dost finančních prostředků. Pokud jste zruční i technicky, můžete si svépomocí zapojit filtrační zařízení. Většina filtrů do zahradních i koupacích jezírek s tím počítá a až na výjimky je jejich instalace jednoduchá. Nechte si předvést zapojení filtru přímo v obchodě, což vám usnadní práci.