Z tapetování má mnoho z nás podvědomě strach a jeho výsledek často neodpovídá očekávání. Moderní materiály a pomůcky vám ale velmi usnadní jejich lepení. Pojďme se podívat, s čím se v průběhu tapetování nejčastěji setkáme.
Příprava na tapetování
Než půjdete pro tapety, musíte si doma změřit tapetovanou plochu. Nezapomeňme, že čím jsou na tapetě větší motivy, tím větší musíte mít rezervu. Velké tvary se na sebe napojují o něco obtížněji než tvary drobné. V obchodě si pro jistotu zkontrolujte, zda jste nakoupili všechny role opravdu stejné podle vytištěného čísla.
Co budeme potřebovat na tapetování
- štafle
- kbelík na lepidlo
- váleček
- čistý smeták
- silný čisticí přípravek na omytí stěn
- tmel nebo sádru na zapravení případných nerovností
- štětec s umělým vláknem na nanášení lepidla
- kartáč na uhlazování tapet
- škrabku
- pravítko
- metr
- tužku
- nůž
- nůžky
- řezák
- vodováhu
- olovnici
- houbu
- hadr
Příprava podkladu
V postupu tapetování klasické zdi nebo sádrokartonu není žádný rozdíl. Nové tapety nelepte na starou vrstvu. Staré tapety po navlhčení odstraňte špachtlí. Na vymalovanou stěnu vyryjte úhlopříčně pár čar do tvaru mřížky. Pokud objevíte více vrstev nebo se malba odlupuje, stěnu oškrábejte. Následně zeď omyjte silným čisticím prostředkem a pak čistou vodou. Nechte stěnu vyschnout a zapravte nerovnosti a vymalujeme strop. Pro lepší přilnavost tapet stěny natřete zředěným lepidlem na tapety a nechte zaschnout. Usnadní to posun tapet v průběhu lepení.
Pozor na skvrny na stěnách prosvítající pod tapetami
Pro dokonalý výsledek si pořádně připravte podklad. Mastné skvrny odmastěte. Abyste zabránili prosvítání skvrn pod novými tapetami způsobenými třeba zatékající vodou, přestříkejte stěnu ještě před tapetováním přípravkem na zakrývání skvrn.
Lepení tapet
Při tapetování je důležité správně nalepit první pruh. V místě, na kterém chcete začít, si narýsujeme pomocí olovnice svislou rysku. Lepidlem natřenou a provlhčenou tapetu neste zavěšenou přes ruku, rozložte horní díl tapety a vrchní okraj přitiskněte na zeď. Pak posuňte tapetu tak, aby se kryla s vyznačenou ryskou. Tapetu rozviňte a na stěně kartáčem od středu do stran uhlaďte. Na první pás tapety navažte další tak, aby oba pásy a jejich vzory na sebe přesně navazovaly. Většinou se na spoji budou mírně překrývat.
Dočistění přesahů
Postupně vytapetujte celý pokoj. Tapeta se po navlhčení lepidlem na délku zpravidla trochu natáhne, proto u podlahy přesahy odstřihněte nůžkami, nebo je po vytapetování celé místnosti odřízněte ostrým řezákem. Zbytky tapet si uschovejte. Ve dvojici můžete tapetovat i strop. Jeden drží lepený pruh tapety složený do harmoniky, druhý jej vyrovnává a kartáčem vyhlazuje.
Jak se zbavit bublin
Bubliny mohou být způsobeny mastnými fleky na stěně, kde díky nim tapeta nemůže správně přilnout. Proto je třeba povrch před lepením tapet důkladně omýt čisticím prostředkem nebo mazlavým mýdlem. Bubliny nám vznikají i v místech, kde jsme na tapetě špatně rozetřeli lepidlo a vzniklo nám tam suché místo. Bublinu křížem prořízněte ostrým řezákem nebo žiletkou, jazýčky tapety ohněte a natřete lepidlem pomocí malého štětce. Pak je houbou přihlaďte ke stěně.
Čištění tapet od tužek a pastelek
Stopy od tužky a dětské obrázky namalované pastelkami nejlépe odstraníte z tapet plastickou gumou, která nepoškodí povrch. Odstraní současně i stopy po prstech, pokud však nejsou tyto skvrny mastné.
Čištění tapet od mastných skvrn
Mastné skvrny odstraňte pomocí tupování poskládaným papírovým kapesníkem namočeným v ředidle. Postup si vyzkoušejte na méně viditelném místě a zjistěte, zda se tapeta neporuší. Pokud je vše v pořádku, tapetu vyčistěte.
Jak vytvořit neviditelné záplaty
Silně znečištěné místo na tapetě opravíte i pomocí neviditelné záplaty. Proto je vždy dobré schovávat si zbytky tapet. Pláty nevystřihujte, ale odtrhněte, protože okraje pak lépe splynou s okolním povrchem. Záplatu přilepte lepidlem na tapety.