Téměř každý se během svého života dostane do situace, kdy ho překvapí nečekané výdaje. Vyhráno mají ti, kterým se podařilo uložit si nějaké peníze stranou. Pokud mezi takové šťastlivce nepatříte, budete nejspíš muset přistoupit k mnohem razantnějšímu kroku, a to sjednání půjčky.
Přesvědčte se, že je pro vás půjčka vhodným řešením
V současnosti si můžete půjčku sjednat na pár kliknutí z pohodlí vašeho domova. Takový krok však s sebou nese velké břímě, se kterým musíte do budoucna počítat. Na úplném začátku tedy popřemýšlejte nad tím, zda budete půjčku schopni splácet.
Jeden neuvážený krok vás totiž může dostat do pořádných problémů, ze kterých se budete dostávat velmi těžce. V České republice se ročně dostanou tisíce lidí do dluhové pasti, ze které vede jediná cesta, a to oddlužení. To vám sice pomůže dostat se z dluhů, ale na druhou stranu vás bude po dobu několika let omezovat především po finanční stránce.
První pravidlo, kterým byste se měli řídit, je nepůjčovat si peníze pro splácení dalších půjček. Zároveň není vhodné sjednávat si úvěr za účelem nákupu nepotřebných věcí, jako je nejnovější model televize, nový iPhone či oblečení. Ve zkratce byste si tedy měli půjčovat pouze na zboží, bez kterého se neobejdete.
Z krátkodobého hlediska je možné sáhnout po půjčce i v situaci, kdy potřebujete překlenout nepříznivé finanční období. Ideální jsou v tomto případě takzvané rychlé půjčky, které nabízí rychlé sjednání a zpravidla disponují velmi krátkou dobou splatnosti, a to od několika dnů až do jednoho měsíce.
Podle čeho byste měli půjčku vybírat?
Na půjčkovém trhu se můžete bohužel setkat i s neférovými poskytovateli, jejichž cílem je vydělat na nic netušících klientech. Častým prohřeškem je hlavně nedostatečná transparentnost některých bank či nebankovních společností, které svým klientům nesdělují všechny potřebné informace.
Především byste se měli zajímat o výši úroku, která však nemusí být vždy směrodatná. Mnohem větší výpovědní hodnotu má takzvané RPSN neboli roční procentní sazba nákladů. Podle ní si můžete totiž udělat obrázek o tom, kolik vás bude vybraný úvěr ve skutečnosti stát.
Kromě úroku jsou v ní zahrnuty i další poplatky, které budete muset během jednoho roku zaplatit. A právě zde tkví ten háček. Samotná úroková sazba se může pohybovat v jednotkách procent, což je na první pohled velmi lákavé. Rozhodující je ale již zmíněné RPSN, které může být několikanásobně vyšší.
Pokud se chcete ujistit, že si sjednáte opravdu výhodnou půjčku, řiďte se těmito pravidly:
- Vždy si ověřte důvěryhodnost poskytovatele půjčky.
- Zajímejte se o poplatky a jejich výši.
- Když něčemu nerozumíte, ptejte se.
- Před podpisem si smlouvu pečlivě přečtěte.
Co když nedisponujete dostatečnou bonitou?
Abyste půjčku získali, musíte nejprve disponovat dostatečnou bonitou. Ta představuje vaši schopnost splácet a závisí na různých aspektech. V první řadě se poskytovatel zajímá o základní údaje spojené s vaší osobou. Může to být například věk, nejvyšší stupeň vzdělání, počet dětí nebo způsob bydlení.
Mimo to se zaměří i na vaše dluhy a platební historii. Ty překontroluje v příslušných registrech, do kterých jsou zapisovány všechny nesplacené závazky, které jsou v danou dobu vedené na vaše jméno. Najde v nich i záznamy o zpožděných platbách nebo informace o vaší platební morálce u poskytovatelů energií či jiných služeb.
Každému se může stát, že zapomene zaplatit splátku nebo fakturu včas. Jestli je i toto váš případ, nemusíte zoufat. Řešením může být sjednání půjčky bez nahlížení do registru, která je dostupná i pro klienty s negativním záznamem. Tento typ půjčky je nejrozšířenější mezi nebankovními společnostmi, proto si vždy nejprve ověřte, zda se jedná o férového a důvěryhodného poskytovatele.
A nezapomeňte si prověřit také své vlastní finance, abyste nešli po hlavě do závazku, který nebudete schopni dodržet. Mírnější prověřování neznamená, že vám splátky někdo odpustí, tyto úvěry pouze rozšiřují možnosti pro ty, kteří se v minulosti už spálili.