zahradní domek
Stavba

Stavební povolení pro zahradní dřevostavbu

Kdy si můžete dřevostavbu postavit bez stavebního povolení a kdy už je nutné ho vyřídit? Provedeme vás tím, jaké jsou hraniční parametry a co si pro jakou kategorii zahradních domků musíte zařídit. 

Mezi dřevostavby počítáme nejen objekty typu rodinných domů, ale i zahradní domky, a nakonec i různé altány, chatky na nářadí a další vymoženosti pro zahrady. Zatímco v některých případech stavební povolení vůbec nepotřebujete, jindy už se budete muset vydat na úřad s formální žádostí. V následujícím článku poradíme, zda se vás to týká, nebo ne.

Kdy nepotřebujete stavební povolení

Zahradní domky a dřevostavby, které nejsou větší než 25 m2 stavební povolení nepotřebují. Zároveň však musí splňovat ještě dvě podmínky:

  • může být podsklepená do hloubky 3 m,
  • má jen jedno nadzemní podlaží,
  • výška stavby není více než 5 metrů.

Co z toho plyne? Jestli jste si vyhlídli zahradní domek, který není do patra a který nevyžaduje žádné velké hloubení do země, stavební povolení nepotřebujete. V takovém zahradním domku se dá bez obav rekreovat, dokonce i přespat. Než ho postavíte, vyřiďte si jen územní souhlas.

Územní souhlas pro malý zahradní domek do 25 m2

Co je to územní souhlas a jak ho získat? Není to nic složitého, stačí předložit výkresy a plány stavebnímu úřadu a dát jim vědět, že se na pozemku chystáte postavit malou dřevostavbu. Zároveň byste si měli opatřit souhlas od sousedů, že o stavbě ví a nebude je to omezovat. I ten odevzdáte na úřad. Kdyby vám souhlas nedali, můžete s tím mít problémy. 

Územní souhlas se získává snadno. Ale pozor. V dřevostavbě nesmí být hygienické zařízení, vytápění, ani obytné místnosti. Jinak je potřeba zřídit klasické povolení. To samé platí o zahradních domcích na nářadí, půjdete si jen pro územní souhlas. Pokud byste si však přáli postavit dřevostavbu s patrem, už musíte vyřizovat ohlášení stavby (probereme později). 

Máte radost a už se chystáte vyrazit na úřad? Tak chvíli počkejte. Než začnete stavět, je zde ještě několik specifik, která byste měli dodržet. Jedná se o účel objektu a jeho umístění na pozemku.

Jaký je účel vaší dřevostavby?

I když zahradní chatka splňuje dané parametry, může dojít k výjimce, kdy přeci jen budete muset dát úřadům vědět a zažádat o stavební povolení. A to buď v případě, že hodláte v objektu provozovat podnikání, ustájit zvířata nebo skladovat hořlavé látky či radioaktivní odpad.

Jestli ale chcete v dřevostavbě jen sem tam přespat a věnovat se v ní rekreaci, žádná komplikace zde nevzniká a platí to, co jsme zmínili v předchozí kapitole.

I umístění je důležité

Než začnete se stavbou nebo si na zahradu přivezete už sestavený domek, zapřemýšlejte nad umístěním. I zde totiž platí nějaká pravidla. Stavba musí být vzdálená od hranic pozemku alespoň dva metry. A ještě jedna věc – vaše dřevostavba by neměla zabírat víc než polovinu půdy, přes kterou se vsakuje dešťová voda. 

Co z toho pro vás v praxi vyplyne? S umístěním v zahrádkářských koloniích byste neměli mít problém. Potíže mohou nastat v případě, když chcete umístit zahradní domek na nářadí na již zastavěném pozemku. Volnou půdu si proto dobře přeměřte a vše si promyslete. 

Stavby do 150 m2 je potřeba ohlásit stavebnímu úřadu

Dřevostavbu na rekreaci, která nemá větší rozlohu než 150 m2 a nemá více než dvě nadzemní podlaží (může mít podkroví a sklep) je potřeba ohlásit stavebnímu úřadu. Není to stejné jako stavební povolení, je o obyčejné nahlášení. Úřad by vám měl dát vědět do 40 dnů. Pokud se vám neozvou, smíte začít stavět.

Dřevostavba větší než 150 m2 vyžaduje stavební povolení

O stavební povolení si musíte zažádat v případě, že by vaše dřevostavba měla mít více než 150 m2 nebo více než dvě patra. Lhůta pro vyřízení povolení je 60 dnů a dokud nemáte papír v ruce, rozhodně nic nestavte.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *