Stavba

Jak udělat rastr na sádrokarton? 

V tomto článku vám poradíme, jak správně pracovat s profily a jaké zvolit pro výrobu rastru. Přidáme návod na montáž sádrokartonu i rady, jak se při montáži konstrukce suché výstavby vyhnout nejčastějším chybám.

Rastr na sádrokartonové konstrukce se dělá z ocelových tenkostěnných profilů, opláští sádrokartonovými deskami, doplní minerální izolací, do příčky se uloží instalační vedení a zatmelí se. Montáž je rychlejší než s cihlami a pórobetonem. Pokud spěcháte při stavbě domu, podívejte se, jak vypadá stavebnicový dům.

Montáž rastru pro sádrokartonovou příčku

Na podlaze vyměřte polohu sádrokartonové příčky. Vyznačte si obrysovou čáru včetně dveřních otvorů pomocí tzv. brnkací šňůry, laserem či profilem. Zohledněte i tloušťku opláštění. Pomocí vodováhy a pravítka vyznačte obrysové linie příčky na stěnách a stropech.

Vodorovné R-UW a svislé R-CW profily

Na obvodové vodorovné R-UW profily a svislé R-CW profily, nalepte samolepicí napojovací těsnění pro lepší zvukovou izolaci, tedy vzduchovou neprůzvučnost.

Na podlahu i na strop připevněte plastovými natloukacími hmoždinkami vodicí R-UW profily s roztečí připevnění maximálně 800 mm. V rozích zachovejte vzdálenost prvního připojení od rohu maximálně 200 mm. Stejně na stěny připevněte ve stejných roztečích R-CW profily.

Pozor na vhodné velikosti

Svislé R-CW profily nasuňte do vodicích R-UW profilů. Spodní konec R-CW profilu opřete o spodní R-UW profil. Rozteč R-CW profilů je 625 mm nebo 600 mm, podle šířky desek opláštění. R-CW profil musí být o 10 až 15 mm kratší než vzdálenost mezi spodním a horním R-UW profilem.

R-CW profily osazujte sádrokartonovými deskami ve směru montáže, tedy na stabilnější straně profilů. Profily jen volně nasuňte a dejte se do opláštění. Stejně postupujte i u rastru volně stojící předstěny ze sádrokartonu. Poradíme vám také další způsoby, jak na odhlučnění stěn.

Montáž rastru na sádrokartonový strop

Při montáži sádrokartonových podhledů na strop se podhled montuje přímo na strop, zvolí závěsný, samonosný či kazetový podhled. Tak se dá snížit světlá výška místnosti, zlepšit akustické nedostatky nebo zvýšit požární odolnost. Pro větší snížení stropu sádrokarton montujte na dvojitou křížovou podkonstrukci.

Zvolte vhodné velikosti

Na stěně si opět vytyčte polohu podhledu se zohledněním tloušťky opláštění a vyznačte obrysovou čáru podhledu. Po obvodu místnosti připevněte R-UD profily se samolepicím napojovacím těsněním. Vzájemná rozteč připevnění je maximálně 800 mm. Vzdálenost prvního připojení od rohu pokoje je maximálně 200 mm.

Rozměřte polohu přímých závěsů. Rozteč ve směru montážních R-CD profilů je maximálně 1200 mm a v kolmém směru na montážní profily 500 mm. Vzdálenost krajního R-CD profilu od stěny je maximálně 500 mm a vzdálenost krajního závěsu od stěny v kolmém směru maximálně 1000 mm. Vznikne mřížka 0,5 x 1,2 m.

Na co si dát pozor

Přímý závěs k nosnému stropu připevněte do betonového stropu ocelovou hmoždinkou DN6, do dřevěných nosných prvků stropu dvěma vruty s plochou hlavou typu FN. Pro lepší zvukovou izolaci podhledu podlepte přímé závěsy napojovacím těsněním.

R-CD profily nasuňte do R-UD profilů a přišroubujte k přímým závěsům dvěma samovrtnými šrouby do plechu typu LB. Délku R-CD profilů nastavte pomocí spojovacích kusů pro profily. Sousední napojení R-CD profilů vystřídejte o minimální šířku desky 1200 až 1250 mm. V závěru prací se vám může hodit vyrovnávací hmota. Díky ní se zbavíte nerovností na podlaze i stěnách.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.