Pokud opravujeme starou zeď, je dobré postupovat dle tradičních metod. Ctít charakter a historii budovy a moc neexperimentovat.
Pokud budete omítat dozdívané staré či nově vyzděné stěny, vždy musíte počkat, až ztvrdne malta a zdivo si tzv. sedne. Pokud nebude přístup vzduchu k vyzrávající zdicí maltě, nebude zdivo pevné a uzavřete omítkou vlhkost ve zdivu.
Tip: Jak opravit omítku a praskliny ve zdi
Rozmíchání omítky
Rozmíchání omítky provádíme v míchačce. Použijeme suchou omítkovou směs, nebo si ji namícháme sami. Do míchačky nalijeme 60 až 70 % vody, přidáme vápno a cement. Přimíchat lze univerzální pojivo. Směs necháme minutu míchat a přidáme písek v odpovídajícím poměru. Nakonec dolijeme vodu a naředíme do potřebné konzistence.
První prohození stěny
Nejřidší směs použijeme na první prohození stěny. Směs musí stékat po lžíci. Nejprve plochu pokropíme vodou a pokryjeme řídkou směsí. Vytvoří se ostré výstupky, na které se bude lépe chytat omítka finální. Nesmí vzniknout souvislá vrstva. Používáme vápenocementovou maltu.
Nanesení omítky
Maltu nabíráme ze zednické naběračky zednickou lžící a nahazujte na zeď. Napoprvé je dobré pozvat si zedníka a vše od něj pochytit. Malta musí ulpět na povrchu, ale nesmí se rozstřikovat. Omítku nahazujeme lžící odshora dolů. Tuhá konzistence tvoří na zdi koláče a není vhodná. Řídká malta po zdi zase stéká. Maltu lze nahazovat i ze zednické naběračky, ale musí být hodně mastná, s vysokým obsahem vápna, díky čemuž se velmi dobře lepí.
Dosažení roviny
Pro dosažení roviny jsou třeba omítníky pro stahování omítky latí. Použít lze tenké laťky anebo pevné dráty. Upevňují se na nahozené omítkové terče vyrovnané pomocí vodováhy a olovnice. Omítkové terče se umisťují svisle i vodorovně asi 20 až 150 cm od sebe. Jejich průměr by měl být 20 až 30 cm. Ihned po nahození omítku strháváme latí zdola nahoru. Hliníková lať se snáze čistí. Nerovnosti dorovnáme omítkou nataženou hladítkem obloukovým pohybem.