Rostou vám na zahradě houby? Mnohé z nich jsou jedlé, pokud si ale jistí, raději je vynechte ze svého jídelníčku. Někdy vyrostou v trávě, na kompostu i pod keři.
Na zahradách můžete objevit řadu jedlých a výtečných hub, jako smrže a čirůvky májovky, zejména na jaře a počátkem léta.
Houby v trávě
Ve vlhčí trávě od srpna do října často vyroste jedlá Hygrocybe coccinea – voskovka šarlatová. Má 2 až 6 cm velké hladké klobouky, třeň dutý, silné a řídké lupeny. Na sušších loukách roste jedlá Hygrocybe miniata – voskovka krvavá. Pozor si dejte na mírně jedovatou Hygrocybe conica – voskovku kuželovitou. Plodnice mají tvar vyššího kužele, lupeny jsou bledší a černá jim třeň. Stárnoucí a pomačkané plodnice také černají.
Tip: Jak vybrat neopadavé dřeviny pro živý plot
Houby na kompostu
Výživnou půdu miluje jedlý a chutný Coprinus comatus – hnojník obecný. Má štíhlé, až 10 cm vysoké klobouky s bílými, třásnitými šupinkami. Lupeny na spodu klobouku jsou bílé, později růžové až černající. V kombinaci s alkoholem může přivodit trávicí obtíže. Nejedlé hnojníky se šupinami našedlými a jemnými má Coprinus cinereus – hnojník mrvní a Coprinus lagopus – hnojník zaječí. Otrava vám ale nehrozí. Jedovatý Coprinus atramentarius – hnojník inkoustový má klobouk hladký, mírně rýhovaný a na vrchu malé šupinky.
Houby na pařezu, u kompostu i pod stromy
Bílé klobouky hub často raší v trávníku či kompostu. Vždy to nejsou jen žampióny. Pokud jsou lupeny bílé, bude to Leucoagaricus leucothites – bedla zardělá. Klobouky jsou bílé, velké 4 až 8 cm, později uprostřed lehce okrové, lupeny bílé až růžové, třeň je hladký a bílý. Na něm je bílý prsten, který časem mizí. Občas je i ve skleníku, kam se podhoubí dostane s kompostem. Je výborná na houbové řízky.
Houby pod keři, na záhonech i na okrajích cest
V lesích, při okrajích cest, ale i v zahradě s jílovitou půdou roste Aleuria aurantia – mísenka oranžová. Její 2 až 8 cm velké, prohnuté, k zemi přisedlé, oranžové plodnice připomínají misky. Jsou krásné, jedlé, mají křehkou konzistenci, jsou vhodné do polévky i do smaženice. Podobají se nejedlým ohnivcům, kteří nerostou přímo ze země, ale jen z tlejícího dřeva.
Sklízet lze i na Vánoce
Až do prosince rostou jedlé plodnice Lyophyllum fumosum – líhy klubčité v trsnatých klubkách s podvinutými klobouky, svrchu šedými až nahnědlými, lupeny jsou bílé a později šednou. Lyophyllum decastes – líha nahloučená je jedlá, s klobouky dohněda a mírně zprohýbanými, lupeny jsou bílé až krémové.
Houby i v zimě
Mezi jedlé houby rostoucí na zahradě na podzim i v zimě patří Clitocybe nebularis – strmělka mlženka. Její masité, bílé až jemně matné klobouky jsou 7 až 15 cm velké, vyklenuté a později zvlněné. Krátký třeň je tlustý 1,5 až 4 cm, bílé až nažloutlé, velmi husté lupeny. Jedovaná Clitocybe phyllophilla – strmělka listomilná roste spíše v lesích než v zahradách. Od jedlé strmělky ji odlišíte tak, že klobouky s prohlubní uprostřed jsou lesklé a třeň je užší, jen do 1 cm.