Dům a Zahrada

Jak pěstovat cuketu   

Cukety různých barev i tvarů můžeme využít na mnoho způsobů v teplé i studené kuchyni. Mohou být světle zelené, žluté, proužkované, podélné i kulaté. Pěstování cuket je nenáročné a jedna rostlina vás celou sezónu zásobí plody pro mnoho chutných pokrmů.

Výsev semen a výsadba sazeniček

Ideální doba pro výsadbu cuket je květen. Výsev semen může probíhat až do konce června, pak úrodu budeme sklízet až do prvních mrazíků. Cuketám se daří na teplémchráněném stanovišti před větrem. Aby se půda prohřála, 1 až 3 týdny před výsevem ji přikryjte černou fólií. Sázejte do  vyhnojené půdy organickými hnojivy nebo rostlinnými výluhy bohatými na draslík 2 až 3 semínka do dolíků vzdálených od sebe 80 cm. Zalévejte nejlépe odstátou dešťovou vodou.

Cukety obsahují až 90 % vody, vlákninu, vitamíny, minerály a stopové prvky, jsou nízkokalorické a vhodné při redukci váhy. Draslík pomáhá vyloučit z těla přebytečnou vodutoxiny. Je vhodná při revmatismu, dně, bolestech kloubů, obezitě a diabetu. Čistí trávicí trakt a podporují činnost ledvin.

Pěstování na fólii a podkládání plodů

Cukety si můžete předpěstovat, případně koupit sazeničky. Využít můžete pařeniště, fóliovník, nebo se podívejte jak vyrobit skleník. Vhodná je výsadba do černé mulčovací netkané textilie, která prohřívá půdu, brání v růstu plevelům, plody jsou čisténehnijí a neplesniví. Půdu lze mulčovat i organickým materiálem nebo jím podkládat plody. Podkládat lze i dlaždicemi a plochými kameny.

Choroby cuket

Cukety jsou vůči chorobám poměrně odolné. Za horkéhosuchého počasí je může napadnout plíseň okurková. Na listech se objevuje šedavý povlak. Napadené listy odstraňte. Prevencí je pravidelná zálivka a udržování mírně vlhké půdy. Odolnost zvýší fungicidy a přípravky na přírodní bázi.

Škůdci cuket

Květy a mladé plody napadají slimáci, účinný je sběr na rebarborových listech a likvidace. Mšice mohou šířit virovou mozaiku, která se projevuje pokřivenýmzakrnělým růstem rostlin i plodů, zkroucenými listyžlutými skvrnami na listechplodech. Napadené rostliny je nutné zlikvidovat. Na mšice volte postřik na mšice. Pomůže proti nim i bylinková zahrada s aromatickými rostlinami.

Sklizeň cuket

Cukety by se měly sklízet v délce 7 až 15 cm, nejvýše 20 cm, dokud jsou chutné a křehké. Plody odřízněte nožem a na plodu nechte pár centimetrů dlouhou stopku. Cuketa vydrží v chladu i několik týdnů. Při teplotě pod 4 °C, plody ztrácejí kvalitu. Můžete je chránit netkanou bílou textilií.

Nejčastější dotazy

Jak upravit cukety v kuchyni

Mladé cukety se nemusí loupat, chutné jsou i syrovésalátechpomazánkách. Dají se smažit, dusit, grilovat, zapékat, použít na pizzu, do guláše, jako zelí, přílohu místo brambor k masu, do nádivky, omáčekpolévek, do buchetkoláčů. Konzervují se jako okurky, do čalamádmarmelád.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.