Dům a Zahrada

Jak pěstovat levanduli?

Levandule lékařská je původně divoká rostlina ze středomoří. Rádi byste se pustili do pěstování levandule, ale nevíte jak? Pokud nevíte, jak levanduli správně pěstovat, rádi vám poradíme.

Levandule lékařská (Levandula angustifolia)

Staří Řekové a Římané levanduli používali pro léčivé vlastnosti a vůni do koupelí. V období středověku rostla v klášterních zahradách, chránila před morem, léčila pohmožděniny a popáleniny. Levandulový olej slouží jako deodorant a v domácnosti se používá na odpuzování molů. Na škůdce netrpí, pro jistotu si ale nastudujte postřik na mšice.

Botanický název je odvozen od latinského lavare neboli mýti se.

Levandule a její další využití

Dnes se levandule využívá hlavně v kosmetickém průmyslu, léčitelství i v kuchyni. Její květ je součástí provensálské směsi koření, která obsahuje i tymián, šalvěj, bazalku a fenykl. Sušené květy levandule je vhodná i na domácí výrobu mýdel, dekorací, vonných směsí a bytových doplňků v oblíbeném Provance a Vintage stylu. Květy můžete použít i při výrobě ručního papíru.

Levandule jako dekorativní rostlina

Na zahradě keříčky levandule vysoké asi 60 cm zdobí okolí svojí nádhernou jemně fialovou či lila barvou květů a úžasnou nezaměnitelnou vůní. Existují i druhy s modrýmmodrofialovým, bílým nebo jemně růžovým květem. Levandule je trvalka keřovitého vzrůstu se stříbřitým listem. Levandule je krásná, dekorativní i léčivá. Keříčky levandule vykvétají na zahradách už na začátku léta.

Levandule a její pěstování

Levandule vyžaduje slunnou polohu a propustnou písčitou a vápenitou půdu. Dobře se jí daří ve volné půdě i v nádobách. Důležité je pravidelné zastřihávání na přelomu března a dubna a v srpnu po odkvětu. Nutné je odstřihnout květ i se stonkem, pak nám levandule vykvete ještě jednou. Nikdy však nestříhejte až do dřevěných částí. Je suchomilná, proto ji nepřelijte a dopřejte jí drenáž.

Množení levandule

Výsev se dělá brzy na jaře. Předpěstujeme si mladé rostlinky, které ve velikosti 10 cm vysadíme přímo na stanoviště nebo nádoby. Levanduli můžeme vysévat i na podzim přímo do záhonu do hloubky 1 cm. Semenáčky se zastřihují po dosažení výšky 20 cm, přibližně na polovinu jejich výšky.

Řízkování se provádí pomocí řízků z větších matečných rostlin. Na jaře odeberte řízky a nechte je zakořenit. Dobře zakořeněné řízky vysaďte a zastříhněte stejně jako semenáčky při výšce 20 cm na polovinu výšky. Keříčky levandule se vám díky tomu pěkně zahustí a ozdobí okrasný záhon.

Sběr a sušení levandule

Při sběru květů se stříhají jen vrchní části stonků, ze kterých se květy po usušení odrhnou. Natě se sbírají těsně před rozkvětem nebo na počátku kvetení za suchého počasí ráno či v podvečer. Stonky s květy se suší svázané ve svazečcích, samotná květenství se suší v nízké vrstvě na sítu. Levandule je mrazuvzdorná rostlina do -28 °C, doporučuje se na zimu přihrnout listím nebo přikrýt chvojím.

Často kladené dotazy

Jaké jsou nejčastější chyby při pěstování levandule?

Chybou při pěstování levandule je nadbytek vlhkosti, obzvláště v zimě. Drenážní vrstva z hrubších kamínků, hliněných střepů či keramzitu odvádí spodní vlhkost a přivádí ke kořínkům kyslík.
Nevyhovuje jí ani těžká, jílovitá nebo kyselá půda a přidání rašeliny. Levandule vyžaduje propustnou, lehce humózní půdu, kterou můžete odlehčit pískem, štěrkem nebo keramzitem.
Chybou je i zastíněné stanoviště a nedostatek slunce nebo velký průvan.
Pokud levanduli nebudete pravidelně zastřihávat, nebude košatá a bude málo kvést. Levanduli však může poškodit i příliš hluboký řez do tvrdého vyzrálého dřeva, které nemá schopnost obrážet.
Levandule také nesnáší umělá hnojiva, zbytečně ji proto nepřihnojujte.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.