Dům a Zahrada

Jak pěstovat mátu?

V naší domovině nejčastěji narazíte na mátu klasnatou – mentha spicata a mátu vodní – mentha aquatica. Jejich zkřížením vznikla máta peprná – mentha piperita. Každá z nich má mnoho odrůd a kultivarů. Můžete je pěstovat na zahrádce v záhonku i v květináči na okně či na balkoně.

Kde zakoupit sazenice

Máta pochází z jižní Evropy a Středomoří, krásně voní, dorůstá až 75 cm a má lesklé tmavě zelené listy. Mátu lze sice vypěstovat ze semínek, ale klíčivost je slabá a rostlinky jsou slabé. Lepší je si pořídit již vzrostlou rostlinku máty v zahradnictví, nebo si nechat připravit řízky, které lehce zakoření i ve vodě, nebo nechat odrýt kus trsu máty od někoho, kdo již mátu jako trvalku déle pěstuje.

Pěstování máty v bytě

Použijte běžný substrát pro pokojové rostliny nebo přímo substrát pro bylinky. Můžete také smíchat písek, rašelinu a perlit ve stejném poměru a osadit květináč či truhlík i s dalšími bylinkami. Rostlinu po výsadbě zalijte a dejte na místo s nepřímým sluncem. Na jaře a v létě zvolte okno orientované na západ, a na podzim a v zimě okno orientované na jih. Ideální teplota je 18 až 21 °C během dne a 13 až 15 °C v noci. Rostlinku pravidelně zastřihávejte, ať se začne košatit a sklizeň se průběžně zvětšuje.

Máta je známá svým agresivním růstem a čerpáním živin z půdního krytu. Proto je vhodné ji udržovat oddělenou od běžných zahradních záhonů a rostlin, jinak je pohltí a ukrade jim veškeré živiny z půdy.

Pěstování máty na zahradě

Záhon odplevelte a vyhnojte uleželým kompostem. Mátu sázejte na jaře po přízemních mrazících, kdy těží z jarních srážek. Na zahradě ji dejte na místo, kde je chráněna před větrem a přímým sluncem. Ideální je humózní půda s dostatkem vlhkosti, protože nesnáší sucho. Potřebuje prostor alespoň 20 x 50 cm a dost se rozrůstá. Aby bylinková zahrada neutrpěla, doporučujeme ji ohraničit. V předjaří mátu seřízněte a odstraňte zaschlé části výhonů. Poradíme vám i s pěstováním bazalky.

Mátu je vhodné zasadit do kamenitějších oblastí, kde se hezky vyjímá. Při výsadbě máty přímo do země vyberte místo, kde se může volně šířit, aniž by zahlušila jiné rostliny.

Pěstování máty na balkoně

Máta má ráda polostín, nejlépe se jí daří na severních, východních a západních balkonech chráněných před větrem. Na celodenním přímém slunci začnou vysychat a vadnout listy a pak často uhyne celá. Na dně květináče udělejte drenáž, aby při častém zalévání nezačaly zahnívat kořínky. Zalévejte ji pravidelně, zemina by měla být sice stále vlhká, ale zase ne přemokřená.

Máta a její využití

Máta je skvělá při zdravotních potížích jako je nachlazení, rýma a kašel, má protizánětlivé a dezinfekční účinky, pomáhá při problémech s trávením, podporuje chuť k jídlu a zažívání. Pomáhá při stresu, bolestech hlavy i nespavosti. Používá se do pokrmů, nápojů i v kosmetice. Máta na škůdce netrpí. Pokud ji napadne savý hmyz, můžete si na ni připravit postřik na mšice.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.