Pro rybíz je důležité správné pěstování. Důležité je, zda se jedná o stromek nebo keř. Stromům přidejte oporu kmínku s koncem až nad roubem, abyste ochránili korunu.
Nejdříve dozrávají rybízy červené, dle odrůdy od začátku června až do začátku září. Plody bývají trochu kyselejší. Bílé rybízy dozrávají později, od poloviny července. Černé rybízy dozrávají poloviny července do poloviny srpna. Při správné péči vám keře vydrží i 20 let a stromky 10 let. Stanoviště volte raději slunné.
Výsadba rybízu
Výsadbu rybízu provádíme na podzim nebo časně z jara. Dobře prokořeněné stromky či keře v kontejneru lze sázet v průběhu vegetace. Červenému a bílému rybízu se nejlépe daří v humózních, živných, vlhčích půdách s mírně kyselou reakcí. Černý rybíz potřebuje lehčí půdu, ale snese i tu vápenatou.
Jak vysazovat rybíz
Kořeny prostokořenného stromku či keře před výsadbou namočte alespoň na pár hodin nebo přes noc do kbelíku s vodou. Rybíz koření mělce a při výsadbě ho sázejte o 10 cm níže, než rostl předtím. Stromkům dejte oporu kmínku. Okolí rostlin mulčujte proti plevelu a poškození kořenů při odstranění. Keře sázejte od sebe 2,5 až 3 m x 1 až 2 m dle odrůd, stromky do sponu 2 až 2,5 m x 0,8 až 1 m.
Zálivka a hnojení rybízu
Zvyšte zálivku v době zakořeňování a při vysokých teplotách. Obzvláště černý rybíz hůře snáší delší sucho. Rybízy jsou náročnější na zásobu humusu v půdě, obzvláště černé odrůdy. Při hnojení použijte organická hnojiva jako je kompost, asi 2 kg k jednomu vzrostlému keři promíchaného s půdou. Těžší půdu hnojte spíše na podzim, lehčí půdu na jaře. Dbejte na dostatečný přísun draslíku a fosforu.
Řez rybízu
Pokud sázíte rybíz na podzim, řez se dělá až předjaří. Zkraťte jednoleté výhony keře na 2 až 3 pupeny, asi 10 až 20 cm. V prvním roce ponechte 5 až 6 silných výhonů, v druhém roce 6 dalších. Odumřelé a zhušťující větve keře pravidelně v předjaří odstraňujte. Dobře zapěstovaný keř má ve třetím roce od výsadby 5 až 6 jednoletých, 5 až 6 dvouletých a 3 až 5 tříletých větví. Stromkový rybíz zkracujte po výsadbě na 2 až 3 pupeny tak, aby poslední směřoval ven z korunky. Tu založte ze 4 až 5 výhonů, které už v dalších letech nezkracujte, pokud nejsou příliš dlouhé.
Ochrana rybízu na zimu
Rybíz nepotřebuje žádnou zvláštní zimní ochranu, staří mu obnovení mulče. Ve vyšších polohách je vhodné obalit jutovinou kmínek stromkového rybízu.
Choroby a škůdci rybízu
V blízkosti borovic dochází k napadení rybízu rzí vejmutkovou, která vytváří na spodní straně listu žluté až hnědé sloupky. Napadané rostliny ošetřete po sklizni fungicidem Baycor 25 WP. Antraknóza rybízu se projevuje drobnými skvrnami na listu, které žloutnou a opadávají. Před květem a po odkvětu použijte fungicid Dithane DG Neotec. Vlnovník rybízový způsobuje na jaře hnědnutí a opadávání pupenů. Napadané větve zkraťte těsně pod napadeným pupenem. Na mšice použijte Pirimorem, na pilatky insekticid Decis a na svilušky Nissorun 10WP.
Využití rybízu
Rybíz patří k létu stejně jako jahody, maliny, třešně či borůvky. Tradičně z něj vyrábíme marmelády, džemy, želé, šťávy, smoothie, koláče, bublaniny, zmrzliny, kompoty i přesnídávky. Rybíz je bohatý na vitamín C, je využíván pro svou skvělou vlastnost želírování do marmelád, džemů a želé. Vyrábět můžete i rybízové víno. Lze sklízet i listy na čaj na střevní potíže, který působí močopudně.