První mikrovlnná trouba byla vyvinuta koncem 40. let 20. století v USA. Byla vysoká téměř 2 m, vážila asi 400 kg a stála 63 000 Kč. Používala se jen v restauracích, jídelních vagonech a na oceánských parnících. První trouby určené pro domácnosti se objevily až v roce 1955. Dodnes panuje kolem mikrovlnky více nejasností.
Jak funguje mikrovlnka
Tepelná úprava pokrmu probíhá za pomoci elektromagnetického záření, které se podobá záření z mobilního telefonu, ale je mnohem silnější. Obecně je mikrovlnka konstruována tak, aby ohřívala ve velké míře vodu, která se v potravinách nachází.
Bezpečnost záření pro lidi
V mikrovlnné troubě se záření zachycuje díky kovovému pouzdru, které tvoří tzv. Faradayovu klec. Uživatelům mikrovlnné trouby proto nevzniká žádné nebezpečí ze zmíněného záření.
Starší a novější typy mikrovlnky
Starší přístroje jsou neškodné a nezávadné, dokud se nepoškodí. Musíte dávat pozor zejména na to, aby bylo sklo na dvířkách pevně protkáno jemnou kovovou mřížkou a toto sklo zůstalo nepoškozeno. Jinak by tudy mohlo záření unikat.
Jaké nádobí je vhodné do mikrovlnky
Nejvhodnější je nádobí, které je přímo určené pro mikrovlnky, odolává teplotě a neničí se. Neohřívejte v mikrovlnce jídlo v uzavřených nádobách, třeba dětské přesnídávky. Víčko vždy sundejte, jinak uvnitř vznikne velký tlak a hrozí exploze.
Co se nesmí dávat do mikrovlnky
Do mikrovlnné trouby nepatří hrnce a příbory z kovu, které by mohlo v mikrovlnné troubě zapříčinit jiskření a hrozilo by popálení od žhavého kovu. Také nikdy nezapínejte mikrovlnnou troubu naprázdno, aniž byste dovnitř dali nějakou potravinu. Hrozil by elektrický zkrat i nebezpečí vzniku požáru.
Jaké potraviny do mikrovlnky nepatří
Do mikrovlnky nepatří vajíčka, která by mohla explodovat. U stolního oleje a alkoholických nápojů zase vzniká nebezpečí, že se vznítí. Suché potraviny, jako je třeba pečivo, v mikrovlnné tvorbě ztvrdnou. Mléko v dětské lahvičce se může zahřát nerovnoměrně a také může dojít k požáru. Dejte si také pozor u výše zmíněné a uzavřené dětské výživy, kterou je třeba vždy otevřít.
Pozor při ohřívání tekutin
U relativně čistých tekutin, jako je voda nebo rajčatová šťáva, hrozí nebezpečí přehřátí kapaliny. Při ohřívání dejte do kapaliny plastovou či skleněnou lžičku.
Kdy se použití mikrovlnky vyplatí
Menší množství jídla se rychle ohřeje během pár minut. Velké porce pro celou rodinu je však lepší ohřívat raději klasicky v hrnci. Mikrovlnka se tedy vyplatí hlavně pro ohřívání porcí jídla.
Mikrovlnka a minerály či vitaminy
Ztráty vitaminů a minerálů během klasického ohřívání jídla na 1 až 2 minuty na středním stupni jsou zcela nepatrné. U intenzivnějšího zahřívání je navíc mikrovlnka dokonce méně škodlivá než ohřívání v hrnci.
Jak mikrovlnku správně používat
Pokud nechcete při ohřevu potravin v mikrovlnce změnit kompletní chuť potraviny, neohřívejte jídlo na plný výkon. Výkon mikrovlnky stáhněte a ohřívejte pokrm delší dobu. Díky tomu se potraviny rovnoměrně zahřejí. Výkon upravujte v závislosti na konkrétních potravinách. Ohřívaná jídla kontrolujte a občas zamíchejte.