Dům a Zahrada

Jak se zbavit červotoče – efektivně a rychle

Červotoč ve starých trámech a nábytku dokáže nadělat pěknou neplechu. Jak na ochranu dřeva proti červotoči? Podívejme se na to v našem článku.

Největší škody na zabudovaném dřevě způsobují u většiny druhů dřevokazného hmyzu jejich larvy, které požírají dřevo a vytvářejí v něm chodbičky. Larvy se ve dřevě zakuklí a dírky na povrchu dřeva tvoří výletové otvory dospělého jedince. Chodby snižují pevnost dřeva, umožňují vniknutí vody a obsahují zárodky dřevokazných hub. Dřevokazný hmyz se dělí podle toho, jaké dřevo požírají, tedy parazitické, saproparazitické a saprofytické.

Parazitický hmyz

Parazitický hmyz působí škody na zdravých rostoucích stromech v lese, třeba drvopleň obecný.

Saproparazitický hmyz

Saproparazitický hmyz působí škody ve dřevě, které je čerstvě pokácené nebo odumřelé, třeba kůrovec nebo brouk dřevokaz.

Saprofytický hmyz

Saprofytický hmyz patří mezi technické škůdce a působí škody ve vysychajícím nebo vyschlém dřevě. Jde o největší škůdce zabudovaného dřeva. Mezi hlavní zástupce se řadí červotoč a tesařík krovový.

Jak poznat červotoče

Na podlaze jsou jemné piliny a jsou slyšet chroupavé zvuky. Červotoč je tvůrcem viditelných výletových otvorů na napadeném kusu nábytku či trámu ve formě dírek. Červotočů je více druhů, třeba červotoč proužkovaný, umrlčí, peřenitý, kostkovaný a hnědý.

Jak se zbavit červotoče

Červotoč se nezastaví a klidně zcela zničí všechno dřevo. Podle rozsahu poškození je třeba zvolit vhodný způsob ochrany proti škůdcům a výměnu poškozených prvků.  

Impregnace dřeva proti škůdcům

Přípravky jsou k dostání i v drogerii. Impregnace se přímo nanáší nebo se ředí. Nanášení se provádí nátěrem štětcem, ale impregnační látka se často nedostane do dřeva tak hluboko, aby zlikvidovala larvy. Proto je lepší impregnační přípravek injektovat do výletových otvorů, nebo předmět namáčet v účinné látce. Pokud se larvy červotočů cítí ohroženy, často se prokoušou hlouběji do dřeva a nic to neřeší.

Chemické přípravky

Na trhu jsou impregnační přípravky, které kombinují účinné látky proti dřevokaznému hmyzu, houbám a plísním. Proti dřevokaznému hmyzu jde o požerkové insekticidy, které hubí larvy červotoče po sežrání naimpregnovaného dřeva, anebo hormonální insekticidy, po kterých se larva po zakulení už nepřemění. Mezi účinné impregnační roztoky s likvidačním i preventivním účinkem patří Lignofix, Červostop, Xylamon, Xyladekor či Pentalidol.

Mikrovlnné záření

Využívá se i princip ohřevu materiálu obsahující vodu s elektromagnetickým vlněním o určité frekvenci, asi 2500 MHz, který hmyz ničí. Mikrovlnné záření ale nechrání dřevo proti opětovnému napadení, proto je nutná následná impregnace proti škůdcům. Teplota záření dosahuje až 90 °C a není vhodná na lakované dřevo.

Ionizující gama záření

Velmi účinné je ionizující gama záření. Na suché dřevo nepůsobí, ale na larvy červotoče ano. Zabírá na nábytek nebo rozebrané prvky stavby. Rozměry ozařovací komory jsou omezené. Pak je třeba napadené výrobky impregnovat proti opětovnému napadení.

Babské rady a triky

Pro likvidaci červotoče se dříve používaly roztoky z octa, louhového mýdla, odvary ze soli a pepře, bílého pepře, česneku, feferonek a horké vody.

1 COMMENTS

  1. Dobrý den,máme 3x zásah od deratizační firmy.
    Jde o červotoče.
    Nevíme si s tím řady, injektování, postřiky a v rámci půl roku stále nálezy.
    Můžete nám.poradit,poslat ceník.
    Děkuji,nevím si už řady.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.