Kromě příslušenství je důležité při výběru nepodcenit parametry, jako je výkon motoru, možnost nastavení rychlostí, délku kabelu nebo hmotnost tyčového mixéru.
Příkon
Čím je příkon větší, tím toho mixér víc zvládne. Minimální příkon u tyčového mixéru je asi 150 W a postačí jen na měkké suroviny. Ideální je příkon kolem 600 W. Pak se mixér tak snadno nepřehřeje a rozmixuje i tvrdší potraviny. Pokud máte vyšší nároky, zvolte příkon okolo 1 000 W.
Odnímatelná noha
Tyčové mixéry s odnímatelnou nohou se snadněji čistí a jsou mnohem skladnější. Může se ale časem stát, že se odnímatelná noha poškodí a noha už na mixéru nebude dobře držet. V případě využití dalších nástavců je odnímatelnost nutností.
Materiál
Většina tyčových mixérů je dnes vyrobená z plastu. Díky tomu jsou mixéry lehké, ale plast nemá tak velkou výdrž. Výborné jsou i ty z nerezu. Jsou kvalitnější, ale je třeba počítat s vyšší pořizovací cenou. Nejdůležitější je materiál nohy mixéru.
Hmotnost
S lehčím mixérem se snadněji manipuluje a nebude vás bolet ruka. Myslete na to, že jej budete při mixování potravin držet v ruce a poznáte každé deko i minutu.
Funkce mixéru
Množství funkcí se odrazí v ceně, myslete na to, zda je využijete. Každý typ produktu zvládne něco jiného.
· Nastavení rychlosti otáček – každá potravina potřebuje jinou rychlost a možnost postupného přidávání rychlosti je velmi užitečná, některé mixéry nabízejí i 10 stupňů rychlostí.
· Šlehání – na vyšlehání smetany na šlehačku nebo třeba vajíček, k tomu potřebujete šlehací metly a každý přístroj je bažně nemá.
· Sekání – na cibule i oříšky, mixér musí mít speciální nože, proto si zkontrolujte, zda daný produkt tuto funkci umožňuje.
· Drcení ledu – tyto typy jsou dražší, mají větší příkon i rychlost otáček. Funkce však právě pro vás může být velmi užitečná.
· Hnětení – nepatří k běžnému vybavení, takže je třena se na takové produkty zaměřit a ujistit se.
· Funkce turbo – na mixování hodně tvrdých věcí a urychlit.
Hlučnost
Tyčové mixéry máte zapnuté jen chvilku a hlučnost není nejdůležitějším parametrem. Určitě ale oceníte, když bude tišší.
Doba nepřetržitého provozu
Doba nepřetržitého provozu je uzpůsobena k namixování potravin, ale není neomezená. Navíc se dost liší. Pokud chcete mixér používat často a dlouhodobě, měl by vydržet v provozu alespoň 2 minuty a více. Nepřekračujte maximální dobu.
Délka přívodového kabelu
Zkontrolujte si, kde máte ve vaší kuchyni zásuvky. Tomu přizpůsobte délku kabelu. Měla by mít délku alespoň 1,5 metru.
Otáčky
Čím větší počet otáček, tím rychleji a kvalitněji suroviny namixujete. Na mixování ovoce bude stačit 10 000 otáček za minutu, ale pro rozmixování tvrdší zeleniny a semínek je třeba alespoň 15 000 otáček za minutu.
Příslušenství
K mixéru lze často zakoupit příslušenství, které je uvedeno ve funkcích. Zejména nůž na sekání, šlehač nebo různé držáky a nástavce pro snazší práci s mixérem. Food procesor je větší nádoba s několika vyměnitelnými strouhacími nástavci a noži na strouhání zeleniny nebo třeba sýru.
Kromě tyčového mixéru existují i tyto typy:
· Stolní mixér – na ovoce, zeleninu, krém, lité těsto, semínka, ořechy i led. Nádoba bývá z plastu nebo skla a při práci je mixér na ploše.
· Ruční šlehač – k výrobě šlehačky nebo našlehání bílků, pokud obsahuje více háků, má více funkcí. Ideální při pečení a drží se v ruce.
· Kuchyňský robot – je největší, má více funkcí a stačí ho pouze zapnout. Hodí se i ke hnětení těsta nebo šlehání. Obsahovat může i odšťavňovač.
· Smoothie maker – malý, skladný, na koktejly a nutriční nápoje. Lahev si můžete vzít i na cestu. Neslouží ale k drcením ledu nebo šlehání těsta.