Vše, co nějakým způsobem čistí a umývá, je třeba čistit také. Zkuste se zaměřit na to, jak moc je vaše voda tvrdá. Většina myček obsahuje změkčovací systémy. U starších modelů pomůžou domácí změkčovače vody. Tvrdá voda zanechává matné povlaky. S tím pomůže speciální sůl, která se sype do předem určené nádobky. Oplachování nádobí předem není úplně třeba. Potraviny, které mají kyselou povahu, mohou reagovat s vodou a tvořit ve spotřebiči korozní vrstvu. Pokud tedy neoplachujete, myslete na filtr složený ze tří částí. Všechny je nutné pravidelně čistit, jinak nebude odtékat voda, a objeví se nepříjemný pach.
Pravidelné čištění
Výrobci doporučují čištění 1x za 2 až 3 měsíce za použití čističe myčky. Malé lahvičky, které zavěsíte do koše, sundáte z nich ochranou lepenku z uzávěru a pak spustíte intenzivní program. Do spotřebiče se bude uvolňovat silný čisticí prostředek, který myčku bezpečně zbaví z vnitřní strany mastnoty, nečistot a usazenin. Zaměří se i na filtry, ostřikovací ramena, trysky a potrubí, kde jsou v nejvyšší míře vápenaté zbytky a mastnota. Jejich cena začíná okolo 60 Kč. Vlhkými ubrousky nebo hadříkem se saponátem otřete dvířka a spodní část, kde se usazuje prach. Otřete i na těsnící gumy. Nečistoty se hromadí více u vestavěného spotřebiče.
Ocet, jedlá soda a kyselina citronová
Nalijte asi deci octa do nádržky na mycí gel a vlijte 3 šálky i do spodní části myčka a zapněte program na vysokou teplotu a na delší dobu. Chcete-li svůj spotřebič opravdu důkladně dezinfikovat, opakujte tento postup. Ocet čistí, leští, desinfikuje a bojuje s vodním kamenem. Jedlou sodu vložte do spodní části v množství jednoho šálku a nasypte i jedlou sůl. Stejně tak můžete nasypat díl i do nádržky na mycí prostředek. Pak spusťte oplachovací program. Kyselina citronová působí jako ocet. Pusťte myčku naprázdno, a jakmile se po předmytí vypustí, otevřete ji a pak nasypte dovnitř 20 dkg kyseliny citronové, která pročistí i odtokové potrubí. Pak dejte do myčky závěsný osvěžovač.