Po období vegetačního klidu je třeba zahradním jezírkům vrátit čistotu a krásu. Pečovat o ně musíme neustále. Cílem je dosáhnout průzračné vody, dobré podmínka pro růst rostlin, případně i chov ryb.
Před zazimováním jezírka odstraňte napadané listí a odumřelé zbytky rostlin. Odmontujte technologii a zazimujte. Technologie na jaře zase zprovozněte co nejdříve, aby se voda čistila. Důležitá je už samotná stavba zahradního jezírka.
Co ovlivňuje čistotu jezírek
- velikost
- stojatá či tekoucí voda
- druhy vodních rostlin
- způsob osázení rostlin
- blízkost opadavých stromů, jehličnanů a lesa
- druhy živočichů v okolí
- u koupacího jezírka je to znečistění člověkem
Samočistící schopnosti vodních ploch
Čím větší vodní plocha, tím lépe se udržuje. Samočistící funkce lze dosáhnout při rozloze 40 až 50 m², ideálně od 80 m² a hloubky do 200 cm. Ideální je průtok vody. S čistotou vody nám pomohou rostliny vytvářející čistící zónu. Nejvyšší účinnosti dosáhneme kombinací více druhů rostlin.
Problémy stojatých vod
Stojatá voda v mělkých a menších jezírkách má omezenou samočistící schopnost a kazí se díky rozkladu napadaných nečistot. Vhodné je přečerpávání vody s filtrací. Protékající voda odnáší nečistoty a zásobuje jezírko čerstvou vodou a kyslíkem. Vhodné jsou vodopády, kaskády a fontány.
Nejčastější druhy znečištění
- jaro – pyl
- léto – řasy
- podzim – listí
Čištění jezírka na začátku sezóny
Na jaře znovu odstraňte napadané nečistoty, vytrhejte přemnožené rostliny, ukotvěte je, opravte břehy, zprovozněte čerpadlo a filtraci, případně vyměňte filtrační vložku. Zkontrolujte kvalitu vody a upravte ji pomocí ekologických přípravků. Testovací proužky v sadách určí až 5 parametrů vody:
- hodnotu pH
- celkovou tvrdost vody
- karbonátovou tvrdost
- obsah dusitanů
- obsah dusičnanů
Úprava vody
Chemické prostředky musí být ekologické. Slouží k odstranění modrých a hnědých řas, dekontaminaci vody, urychlení rozpadu odpadů nebo odstranění dusíkatých látek a prospívají i rostlinám. Trvale vážou těžké kovy a neutralizují chlór. Dávkování přípravků je třeba provádět podle návodu výrobce.
- přípravky na úpravu vody upravují chemické složení vody a je nutné dbát na správné dávkování
- přípravky na řasy v jezírku a sedimenty organického původu pomáhají docílit čisté vody na principech biologických změn v jezírku pomocí speciálních druhů bakterií a enzymů
Filtrace vody v jezírku
Pro koupání i chovu ryb je třeba zajistit čistou a okysličenou vodu. Filtrační sety obsahují čerpadla, UV-sterilizér a biologický filtr. Filtrace zachytí hrubé nečistoty, kal, řasy a choroboplodné zárodky. Biologické filtry nenarušují biologickou rovnováhu. Filtraci zajistí písek, ječná sláma, rašelinové granule i keramické kroužky s porézním povrchem pro usazení užitečných bakterií.