Pro kutily

Jak vyrobit účinný postřik na mšice?

Mšice patří k nejčastějším škůdcům v zahradách. Můžeme si s nimi poradit i bez chemie a vyrobit si doma ekologické postřiky. Podívejme se, čím lze mšice zneškodnit.

Některé druhy mšic jsou vysoce odolné a postřiky na ně zabírají až po delší době a po pravidelném opakování. Přesto na to můžeme použít některý z domácích prostředků místo prodávaných insekticidů. Doma vyrobené přírodní postřiky jsou ekologické a šetrné k přírodě.

Mléko s vodou

Smíchejte polotučné mléko s vodou v poměru 1:1 a rostliny postříkejte. Druhý den postup opakujte. Velmi dobré je také nakonec rostliny opláchnout čistou vodou, aby se odstranily mrtvé mšice a zbytky aplikovaného prostředku.

Česnek s vodou

Česnek mšicím nevoní, proto rozmačkejte pár stroužků do sklenice s vodou, důkladně jej rozmíchejte a aplikujte na rostliny. Pokud je rostlin více, nejprve to vyzkoušejte na jedné, zda to zabere.

Tabákový nálev

Vezměte trochu tabáku a zalijte jej vroucí vodou a nechte vychladnout. Směs aplikujte přecezenou pomocí rozprašovače na napadené rostliny mšicemi.

Nálev z listů rajčat

Listy rajčat obsahující alkaloidy účinně hubící hmyz. Nasekejte rajčatové listy a nechte je přes noc namočené ve studené vodě. Druhý den nálev přeceďte. Můžete přidat i trochu nastrouhaného mýdla s jelenem, rozmíchat a postřik aplikovat.

Postřik z rebarbory

Rebarboru lze využít v kuchyni, ale i pro hudební škůdců. Postřikem z rebarbory se dají zlikvidovat mšice, larvy i housenky. Pro výrobu postřiku použijte listy i s řapíky, nahrubo je nasekejte a vyvařte ve větším množství vody. Po vychladnutí vodu přeceďte a pravidelně stříkejte rostliny.

Jícha z kopřiv

Kopřivová jícha zabírá proti mšicím a jde o výborné hnojivo. Vytvořte nálev z čerstvě natrhaných kopřiv, zalijte horkou vodou a nechte louhovat. Ke kopřivám lze přidat i pelyněk. Jícha zraje minimálně 3 až 5 týdnů.

Mýdlo s vodou či jarem

Můžete nastrouhat 200 g draselného mýdla do litru teplé vody, rozmíchat a nechat vychladnout. Mýdlová voda se stříká pouze na napadená místa. Do litru vody můžete přidat i 2 lžičky jaru a směsí mšice nastříkat rozprašovačem. Druhý den je dobré rostliny omýt čistou vodou.

Ocet s vodou

Octovou vodu aplikujte stejně jako mýdlovou vodu. Druhý den rostliny osprchujte čistou vodou. U mýdla, jaru a octa si dejte pozor na koncentraci a případné zamoření půdy.

Coca-cola s vodou

Tento velmi známý nápoj namíchejte s vodou v poměru 1:1 a aplikujte na rostliny. Coca-cola zabírá na žaludeční potíže, dovede odstranit rez z mincí, pročistit odpad i zlikvidovat mšice.

Kávová sedlina

Kávovou sedlinu neboli lógr přisypte k rostlině do květináče nebo na záhon. Můžete ji postupně přidávat i do kompostu. Odpuzuje mšice a současně působí i jako kvalitní hnojivo.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.