Nic není v létě příjemnější než zmrzlina nebo nějaký studený nápoj. Ovocný džus, studená limonáda nebo pivo – pro každého dle jeho gusta. Zůstaňme teď ale u nealkoholických nápojů plných vitaminů, tedy u domácích ovocných šťáv.
Ano, můžete jít do obchodu, tam si koupit džus a ten si pak vychladit. Schválně si ale někdy přečtěte, co takový džus obsahuje. Pokud si vyloženě nevyberete džus bez přidaného cukru, v jedné skleničce zkonzumujete několik kostek. Doma si šťávu připravíte zdravěji, bez dodaného cukru a dalších přísad. Musíte k tomu ovšem mít vhodný přístroj.
Lis a odšťavňovač třeba i v jednom přístroji
Čím z ovoce získáte šťávu? Nejspíš pomyslíte na odšťavňovač, avšak určitě už jste někdy viděli i lis na citrusy. Tak jaký si pořídit?
Lis funguje na principu vymačkávacího kužele. Asi každý má doma malý odšťavňovač na citrony, které funguje v podstatě na stejném principu. Větší lisy vhodné do restaurací a podobných provozů jsou schopné oddělit kůru od dužiny a vymačkávat šťávu pouze z dužiny.
Odšťavňovač může fungovat technicky podle různých principů. Uvnitř se nachází například válcovitý buben s abrasivním dnem, které prostě drtí ovoce a odstředivou silou extrahuje šťávu.
Dobrá zpráva ale je, že lisy a odšťavňovače se prodávají i společně. Jeden přístroj může lisovat i odšťavňovat.
Odšťavňovače do restaurací a gastronomických provozů
To už se ale bavíme spíš o pomocnících do větších provozů. Investice do lisu na citrusy nebo odšťavňovače se určitě vyplatí, protože zákazníci na čerstvý džus slyší. Efektní je, když lis postavíte někam veřejně a džus vymačkáváte přímo před zraky zákazníků. Ano, nebude tak studený jako limonáda či ledový čaj, o jejichž teplotu se stará vířič chlazených nápojů, ale vězte, že i o klasické džusy je v létě zájem. Léto je plné ovocných chutí.