Pro kutily

Jak a kam umístit zásuvky a vypínače?

Před umístěním zásuvek a vypínačů během stavby či rekonstrukce bytu nebo rodinného domu musíme především rozlišit mezi koupelnou, kuchyní a ostatními místnostmi.

Kuchyň a koupelna je totiž zcela jiná, než je obývák, dětský pokoj, pracovna, předsíň či hala. Důležitá je potřeba počtu zásuvek a vypínačů v konkrétní místnosti. Dále je třeba respektovat pravidla pro jejich umístění, vědět, kam je instalovat nesmíme a do jaké výšky by naopak měly být umístěny.

Tip: 4 tipy jak zařídit malé koupelny

Umístění zásuvek a vypínačů v koupelně

V koupelně hrozí větší nebezpečí úrazu elektrickým proudem než ve všech ostatních místnostech bytu. Prostory koupelny jsou pro potřeby elektroinstalace rozděleny do jednotlivých zón.

  • Zóna 0 je prostor sprchového koutu nebo vany, kde nesmí být žádné zásuvky ani vypínače.
  • Zóna 1 je prostor nad zónou 0 do výšky 2 250 mm nad podlahou, včetně prostoru pod vanou. Zde mohou být jen zařízení na bezpečné malé napětí, tedy střídavé do 12V a stejnosměrné do 25V.
  • Zóna 2 je vodorovně do vzdálenosti 600 mm od zóny 1, ve výšce 2 250 mm nad podlahou až do stropu, se stejnými podmínkami, jako pro zónu 1. Může zde být i uzavřené svítidlo z izolantu, ventilátory, otopná zařízení a jednotky pro vířivé vany.
  • Zóna 3 navazuje na zónu 2 do vzdálenosti 2 400 mm. Mohou zde být umístěny zásuvky chráněné oddělovacím transformátorem a samočinným odpojením od zdroje při použití proudového chrániče. Zde nesmí jmenovitý rozdílový proud přesahovat 30 mA. Svítidla nesmí být níž než 400 mm nad horním okrajem umyvadla. Jsou-li níže než 1 800 mm nad podlahou, musí být chráněna ochranným košem.
  • Výška umístění zásuvek v koupelně daná normou je 1 200mm.

Umístění zásuvek a vypínačů v kuchyni

Je třeba umístit dostatečný počet zásuvek nutných pro veškeré spotřebiče. Nejvíce využijeme dvoj-zásuvky nebo samostatně spínané zásuvky. Na noc můžeme vypínat potenciálně nebezpečné spotřebiče, jako je sporák, rychlovarná konvice či topinkovač.

  • Umístění zásuvek ve spodní části kuchyně je ve výšce od podlahy 300 mm.
  • Nad pracovní plochu se umisťují 1 200 až 1 250 mm, zejména podle výšky soklu.
  • Vzdálenost zásuvky od dřezu musí být minimálně 600 mm.
  • V blízkosti dřezu ani nad varnou deskou nesmí být nikdy žádná zásuvka.
  • Vypínače se umisťují 1 200 až 1 250 mm od podlahy, opět podle výšky soklu, tedy ve stejné výšce jako jsou umístěny zásuvky.
  • Při rozmisťování zásuvek a vypínačů je důležité, odkud budeme chtít ovládat světla, a zda tak budeme činit společně nebo samostatně. Některá světla mají svůj vlastní vypínač a stačí si pouze připravit kabel pro napojení.

Umístění zásuvek a vypínačů v dalších místnostech

  • U ostatních místností je v normě psáno doporučení pro umístění středu zásuvek ve výšce od 200 mm a středu vypínačů 1 050 mm nad hotovou podlahou.
  • Názory se různí a lze zvolit umístění po dohodě s elektrikářem.
  • Obvyklá je výška zásuvek 300 až 400 mm a vypínačů 900 až 1 300 mm.

Elektroinstalaci není v bytě vhodné budovat pouze svépomocí. Měli bychom vždy oslovit elektrikáře a získat tak jistotu, že nám bude vše fungovat dle našich představ a instalace budou provedené správně vzhledem k normám a bezpečnosti. Elektroinstalace je součástí projektu domu a jeho technického zařízení. Je třeba pečlivě zaznamenat, kde je v místnostech vedení elektřiny realizováno, v jakých výškách i místech. V budoucnu pak lze bez obav vrtat či zatloukat hřebíky do zdi.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.