Obývací pokoj je multifunkční prostor, kde trávíme spoustu volného času. Často zde pracujeme i relaxujeme nebo trávíme společně čas s rodinou a přijímáme návštěvy. V malých bytech je v nich třeba mít kromě televize a knihovny i úložný prostor.
Tak jak do ložnice patří noční stolky, obývací pokoj se neobejde bez obývací stěny, sedací soupravy, zajímavé sady čalouněného nábytku či jiné nábytkové sestavy. Může však jít i o nábytkové stěny do ložnice, různé tvary kuchyňské linky nebo předsíňové stěny. Díky sestavám a stěnám interiér hravě sladíte.
Nábytkové sestavy a umístění televize
Úhlopříčka obrazovky TV má odpovídat pětině vzdálenosti, ze které budete TV sledovat. Pro správnou výšku při sedu naproti srovnejte střed obrazovky s úrovní očí, obvykle ve výšce 110 cm a úhel maximálně 12 stupňů. Televizi dávejte spíše k oknu kolmo, ne naproti oknu. Můžete ji postavit na skříňku nebo zavěsit na nábytkový panel s otvory na kabely, kde si ji můžete i pomocí kloubu naklápět. Televize může být i skrytá, například za posuvnou stěnou v knihovně.
Hudba pro příjemný poslech
Pod televizí většinou bývají i další přístroje různých výšek a hloubek 30 až 50 cm. U těch na dálkové ovládání je třeba nechat otevřený prostor nebo je mít za sklem. CD a DVD nahrazují sestavy hifi systémem a reproduktory různého tvaru. Pokud budete umísťovat v prostoru obývací stěny akvárium, nezapomeňte na nutné zpevnění nábytku kvůli nosnosti a na zázemí pro příslušenství k akváriu.
Knihovna, knihy a pracovna
Knihovny bývají součástí obývací stěny, ve které knihy vypadají luxusně. I když jsou police nastavitelné, konečnou výšku polic ovlivní i šířka desek. Na beletrii potřebujete běžnou výšku okolo 20 cm a na větší knihy asi 31 cm. Volte pevné materiály, aby se nezačaly prohýbat. K pracovnímu místu je třeba prostor i pro dokumenty. Na šanony jsou třeba skříňky s hloubkou alespoň 32 cm a výškou 36 cm. Pracovní místo a prostor pro PC můžete zakomponovat do nábytkové sestavy.