Architektura

Petřín, to není pouze rozhledna. Co o něm nevíte?

Petřínská rozhledna je impozantní stavba blízko Pražského hradu. Neodmyslitelně patří k pražskému panoramatu. Mluví se o ní jako o mladší sestře Eiffelovy věže v Paříži. Byla postavena roku 1891 na podnět Klubu českých turistů pro Zemskou jubilejní výstavu za rekordně krátkou dobu. Původně měla být po výstavě rozebrána.

Na konci 11. století Petřín stále ještě sloužil jako epicentrum rituálů, obřadů a vzývání nadpřirozených božstev několika pohanských obyvatel města a zapalovaly se zde ohně i s upalováním obětí. Do 14. století zde bylo popraviště, které na druhý břeh přesunul až Karel IV. Pohanské náboženství z Čech vypudil Břetislav II. Nechal pokácet a spálit posvátné stromy a zakázal pohanské tradice.

Pohanský sloup

Pak zde byl postaven kostel sv. Vavřince a tento patron kostela zemřel v plamenech. Podle pověstí v místě kostela sv. Vavřince stál pohanský časoměrný sloup a sloužil podobně jako kalendář. Na rozkaz svatého Vojtěcha byl povalen, rozlomil na 3 kusy, které jsou s názvem Čertův sloup přemístěny na Vyšehrad.

Jak vznikla rozhledna Petřín

Stavba rozhledny byla zahájena v březnu roku 1891 podle projektu vrchního inženýra mostního oddělení Českomoravské strojírny Františka Prášila a inženýra Julia Součka. Během 4 týdnů byla vyrobena železná konstrukce a za 3 měsíce schodiště a nejvyšší patro rozhledny. Za necelé 4 měsíce, tedy 2. července 1891 byla stavba dokončena. Slavnostní otevření se konalo 20. srpna 1891.

Stavební parametry rozhledny Petřín

Rozhlednu tvoří lehká osmiboká příhradová konstrukce z oceli a na stavbu padlo 174 tun železa. Základna rozhledny je ve výšce 324 m.n.m. Samotná výška rozhledny je 63,5 m. Má 299 schodů a 2 vyhlídkové terasy. Vyšší z nich je v 53 metrech a nižší ve 20 metrech. Uprostřed rozhledny jezdí výtah v tubusu.

Televizní vysílač

  1. května 1953 byla rozhledna doplněna o televizní vysílač, zrušil se výtah a první vyhlídková terasa. Návštěvníkům zbyla 2 točitá schodiště. V roce 1991 k příležitosti 100. výročí Zemské jubilejní výstavy se provedly opravy a v letech 1999 až 2002 proběhla generální oprava, která znovu zprovoznila výtah i první vyhlídkovou terasu pro veřejnost a vyměnila točitá schodiště za nová, opět za původní dřevěná.

Výstavy a petřínské podzemní štoly

V suterénu rozhledny si můžete prohlédnout výstavu Petřín – místo vycházek, rozhledů a dolování. Petřín je protkán 18 podzemními štolami, z nichž nejdelší je 365 metrů dlouhá. Většina štol slouží pro odvádění vody. Vznikaly od středověku při dobývání uhlí a železné rudy. Nedaleko v Lobkovické zahradě můžete navštívit zpřístupněnou štolu XXII s výstavou fotografií Podzemní Praha.

Zrcadlové bludiště na pražském Petříně

Zrcadlové bludiště na pražském Petříně patří mezi nejoblíbenější památky Prahy. Pobavíte se u zkroucených zrcadel. Nápad je starý přes 100 let. Bludiště bylo postaveno jako jeden z výstavních pavilonů Zemské jubilejní výstavy po vzoru vyšehradské obranné věže Špička.

Odpovědět

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Zajímá mě ekologie, příroda, zdravý životní styl, fitness, bydlení i zahrada, ale i ekonomika, osobní rozvoj a všechny zajímavé projekty.