Betonová zámková dlažba je oblíbená pro snadnou a rychlou pokládku, širokou škálu barev a vzorů i možnosti snadné seskládání zajímavé mozaiky. Podívejte se na pár rad pro pokládku zámkové dlažby. Důležitá je i skladba pod zámkovou dlažbu. Vybírejte vhodný a kvalitní štěrk pod zámkovou dlažbu.
Důkladně připravte podloží
Od ideálně připraveného podloží se odvíjí životnost, účelnost a dokonalý vzhled zámkové dlažby. Začíná se výkopem, podložní vrstva se zhutní a dno výkopu se srovná válcem či strojně. Případně lze použít vibrační desku. Manuální zhutnění je pracné a neúčinné. Hloubka dna výkopu se odvíjí od účelu pokládané plochy, podkladních vrstev pod dlažbou a tloušťky dlažby. Je vždy rozdíl mezi pochozími a pojízdnými plochami. Zhutněné dno výkopu musí kopírovat požadovaný sklon.
Uložení podkladních vrstev
Pod dlažbu pro pojízdné plochy, příjezdy k domům, parkovací plochy a silniční komunikace dáme vrstvu kamenné drti a zhutníme vibrační deskou. Pro zatížení těžkou technikou musí být vrstva silnější. Pod pochozí plochy stačí jemná drť či písek. Zámkovou dlažbu neukládáme do betonu. Nedala by se pak snadno v případě potřeby rozebrat, ztratila by skvělé nivelační schopnosti a stěny přilehlých domů by navlhly. V zimě by mohla dlažba díky mrazu popraskat, když se beton roztahuje.
Osazení okrajů pokládaných ploch
Rozlišujeme obrubníky chodníkové a záhonové obrubníky, které se používají na pochozích plochách zahrad a pozemků. Obrubníky vždy nejlépe usadíme do betonu. Podobně se řeší zatravňovací dlažba.
Vysypání plochy jemnou drtí
Po vysypání plochy jemnou drtí znovu povrch zhutníme. Podkladní vrstvy pod dlažbou se celkem 3x zhutňuje. U pochozích ploch a cyklostezek se dává jen 1 podkladní vrstva z jemné drti a 2x zhutňuje. Nakonec se zhutní povrch ještě vibrační deskou s návlekem, takže jej vlastně zhutníte 4x nebo 3x.
Vysypání podloží jemným pískem
Velmi jemnou vrstvu zarovnáme latí do roviny. Můžete využít i vodících latí, plochu vysypat a další latí povrch srovnat. Dbejte na rovnoměrné rozložení materiálu u všech podkladních vrstev. Po finální úpravě podkladu dbejte na to, abyste nepoškodili rovinnost plochy. Na frekventovaných místech se zarovnává finální vrstva postupně a současně s pokládkou. Po položení dlažby klesne asi o 1 cm.
Zámková dlažba postup
Pokládka zámkové dlažby se provádí do nezhutněné vrstvy jemné drti od nejnižšího místa pokládané plochy postupně směrem k tomu nejvyššímu. Na poloviny či rohy používáme výrobky systémové řady. V případě atypických rozměrů lze dlažbu vhodným způsobem lámat dle doporučení odborníků.
Zásyp zámkové dlažby položenou
Spáry mezi jednotlivými díly zámkové dlažby se zasypávají jemným křemičitým pískem. Použijte koště, kterým plochu nakonec důkladně zametete. Spáry se zasypávají za sucha, mokrý písek do spár nezapadne. Nedělejte to po dešti. Při zasypávání musí být suché i jednotlivé díly zámkové dlažby.
Zhutnění celé položené plochy vibrační deskou
Po tom, co jsme opakovaně zhutnili podkladní vrstvy, nakonec zhutníme i položenou zámkovou dlažbu. Na vibrační desku nasadíme ochranný návlek, abychom zámkovou dlažbu nepoškodili. Po zhutnění musíme znovu zasypat spáry křemičitým pískem a plochu definitivně důkladně zamést.