Pokud neholdujete novému levnému nábytku často v nevalné kvalitě a nábytek na míru je nad vaše finanční možnosti, můžete se pustit do renovace staršího nábytku. Nechte se inspirovat našimi tipy, jak renovovat starý nábytek a pozměnit svůj interiér.
Ať už máte doma starožitný nábytek po babičce, nebo už bytové vybavení začíná být zastaralé, zkuste mu vrátit zašlou slávu pomocí některé z technik. Zrenovovaný kus nábytku získá originální podobu. Zkuste zvýraznit původní vzhled nábytku pomocí laků a mořidel, anebo na něm vytvořte povrch zcela nový.
Odstranění starého nátěru
Oprýskaná barva a zašlé nečistoty, které se dostaly až hluboko do dřeva, nejprve musí všechny pryč. Povrch můžete ošetřit mechanicky nebo chemickou cestou. Pro mechanické odstranění využijte různé nástroje, jako jsou brusné papíry, ocelová vlna a drátěné kartáče. Pustit se můžete i do renovace parket svépomocí.
Jak a podle čeho vybrat brusný papír
Číselné označení brusného papíru vám přináší informace o jeho zrnitosti od čísla 36 až 180. Čím je číslo nižší, tím je papír hrubší. Pro ošetření dřevěného povrchu zvolte brusný papír hrubšího zrnění. Při výběru materiálu brusného papíru sáhněte po papíru s drceným granátem, se kterým dřevěný povrch kvalitně opracujete.
Jak na zahlazení nerovností na povrchu nábytku
Zejména starší nábytek v sobě již může mít různé prohlubně a spáry. Nerovnosti zkuste zarovnat pomocí tmelu. Ten je v nabídce v různých barevných odstínech. Prasklinu či prohlubeň vždy nejdříve důkladně vyčistěte od prachu a nečistot.
Tmel naneste pomocí špachtle do prohlubně či spáry tak, aby mírně přesahoval přes okraj. Zejména akrylátové tmely zmenší po zaschnutí objem.
Mělké spáry zaplníte tmelem napoprvé. Pokud je prasklina, škvíra nebo dolík hlubší než 5 mm, naneste tmel ve vrstvách. Vždy nechte nejdříve vrstvu uschnout a až pak nanesete další.
Jak nábytek opatřit novým nátěrem
Nakonec nábytek přetřete finálním nátěrem. V případě, že má povrch pěknou kresbu, opatřete jej bezbarvým lakem, který dřevěný povrch zvýrazní. U starožitného vybavení lze průhledný lak využít k podtrhnutí autentického starožitného vzhledu, díky kterému vynikne jeho dřevěná kresba.
Jestliže je povrch ve špatném stavu, anebo chcete v interiéru barevný nábytek, použijete netransparentní nátěr. Na vesnické chalupy můžete nábytek i pomalovat tradičními vzory. Pro renovaci nábytku můžete využít i další originální nápady.
Jednobarevný, vícebarevný či patina
Starý nábytek může získat zcela nový vzhled přetřením jinou novou barvou. Nejmodernější vzhled získáte pomocí bílého či modrého nátěru. Můžete kombinovat i více barev nebo na nábytku vytvořit patinu pomocí houbičky.
Patina je navození opotřebovaného vzhledu. Povrch, který na první pohled působí nesourodým a zastaralým dojmem, vytvoří unikátní styl. Tato úprava se hodí pro nábytek z masivního dřeva. Pomocí brusné houbičky lze vytvářet přirozeně odřená místa. Podívejte se, co je patinování a jak na jeho tvorbu.
Tapetování, čalounění a nové úchytky
Starší nábytek můžete i otapetovat. Bude pak působit zajímavým dojmem. Měkký nábytek můžete omladit výměnou textilního potahu. Sedací soupravy nechte přečalounit u čalouníka. Nábytku dodají zcela nový vhled i pozměněné úchytky. Můžete použít starožitné, porcelánové, mosazné i zcela nové, v tradičním i moderním stylu. Svépomocí můžete zkusit přeměnit třeba dětský pokoj na pokoj pro studenta. Poradíme vám, jak zařídit studentský pokoj.