Kašel, kýchání, rýma a ucpaný nos trápí na podzim spoustu z nás. Na ty to nepříjemné příznaky nemoci můžeme použít sirup z rýmovníku. Připravte si z nich léčivý sirup sami.
Na nachlazení i proti rýmě využijte účinky voňavé a léčivé pokojové rostliny s názvem rýmovník. Připravte si z ní výborný sirup, který se hodí k léčbě i jako sladilo do nápojů a jídel. Pěstování rýmovníku je velmi snadné a dobře snáší řez.
Rýmovník
Rostlina Plectranthus amboinicus z čeledi hluchavkovitých je známá jako rýmovník citrónový, kubánské oregano nebo mexický eukalypt. Pěstuje se kvůli aromatickým listům se specifickou vůní, která kombinuje aroma máty, meduňky, eukalyptu a kafru.
Na co se používá rýmovník
Listy můžeme přidávat jako bylinku do salátů i pod maso, užívat jako čaj, na inhalaci, k hojení spálenin a drobných poranění kůže. Pomáhají při nachlazení, rýmě, kašli, bolestech hlavy a onemocněních dýchacích cest. Navíc rostlina odpuzuje hmyz.
Jak se používá rýmovník
Léčivé látky můžete čichat z přelomeného listu, připravit si inhalační lázeň, pít léčivý odvar, čaj nebo vložit lístky do bavlněného pytlíku a dát si je do postele kde spíte. Do těla můžete dostat účinné látky i v podobě hustého a sladkého sirupu, který chutná dospělým i dětem.
1. Vařený sirup z rýmovníku
Výhodou sirupu z vařených listů je kratší doba přípravy a delší trvanlivost. Na jeho přípravu také potřebujete mnohem menší množství lístků z rýmovníku. Delším vařením se ale naopak snižuje množství účinných látek ve výsledném produktu v podobě sirupu.
Potřebné ingredience:
- 30 listů rýmovníku
- 1 kg cukru
- voda
- citrusy – citrón, limetka a pomeranč
Postup přípravy:
Do nádoby vložte opláchnuté, natrhané nebo nakrájené lístky rýmovníku a oloupané citrusy nakrájené na kolečka. Vodu přiveďte v hrnci k varu a nalijte ji na listy a citrusy v nádobě tak, aby byly zcela ponořené. Přikryjte nádobu pokličkou a nechte stát 24 až 48 hodin. Pak odvar slijte a přeceďte jej přes sítko nebo plátno. V hrnci pak odvar přiveďte k varu a přidejte cukr. Na mírném plameni odvar vařte, dokud vám nevznikne hustý sirup. Ještě horký ho plňte do sklenic, dobře jej zavíčkujte a otočte sklenice dnem vzhůru. Skladujte v temnu a chladu.
2. Sirup z rýmovníku připravovaný za studena
Příprava sirupu studenou cestou je delší a k jeho přípravě je třeba větší množství lístků rýmovníku. Šetrnější způsob výroby ale v hotovém sirupu zachová mnohem více účinných látek. Během výroby a skladování je nutné u sirupu kontrolovat, zda se neobjevila plíseň.
Potřebné ingredience:
- 50 a více listů rýmovníku
- 1 kg cukru
- bio citrusy s chemicky neošetřenou kůrou – citrón, limetka a pomeranč
- šťáva vymačkaná z několika citrusů
Postup přípravy:
Opláchnuté a osušené lístky natrhejte nebo překrájejte na kousky. Citrusy dobře omyjte a nakrájejte na plátky. Do uzavíratelné sklenice postupně dávejte vrstvu lístků, cukru, plátky citrusů a vymačkanou citrónovou šťávu, dokud není plná. Poslední vrstvu tvoří cukr. Sklenici uzavřete a nechte stát nejméně 2 až 3 týdny na parapetu za oknem. Občas obsah promíchejte a znovu upěchujte. Dávejte pozor, aby se neobjevila plíseň. Jakmile je všechen cukr rozpuštěný, vzniklou tekutinu přepasírujte a přeceďte přes pláténko. Snažte se ze směsi vymačkat co nejvíce tekutiny. Sirup naplňte do sklenic a uchovávejte ho v chladu a temnu.
Sirup z rýmovníku s ovocem
Potřebné ingredience:
- 35 listů rýmovníku
- 1 granátové jablko nebo 1/2 hrnku sušené moruše, černého bezu, jeřabiny či arónie
- 1 pomeranč
- 1 citron
- 1 kg třtinového cukru voda
Postup přípravy:
Nechte 24 až 48 hodin očištěné, nakrájené či natrhané rýmovníkové lístky louhovat v hrnci s plátky či kousky ovoce, kde vše zalijete vroucí vodou tak, aby vše bylo ponořeno. Hrnec zakryjeme poklicí či utěrkou a nechte v pokojové teplotě. Pak obsah přeceďte, přidejte cukr a zahřívejte a míchejte na ohni tak dlouho, až se cukr rozpustí. Pak ztlumte plamen a zvolna nechte za občasného míchání sirup zredukovat na hustější konzistenci světle měděné barvy. Po zchladnutí sirup ještě zhoustne. Horký sirup plňte do menších a horkých skleniček, pevně uzavřete a nechte vychladnout dnem vzhůru. Skladujte v chladnu a temnu. Pokud máte rádi přírodní způsob léčby, zkuste si také vypěstovat zázvor v květináči.