Pokud si chcete vytvořit pěkný a funkční živý plot nebo oddělit svoji zahradu od rušné komunikace nebo sousedů, zkuste zvolit turkestánský brest, který velmi rychle roste.
Turkestánský brest, jilm sibiřský, latinsky Ulmus pumila, má velmi rychlý růst, dobře snáší a nízké nároky na pěstování, proto je na živé ploty velmi oblíbený. Jak jej pěstovat?
Jak vysadit turkestánský brest
Rostliny jilmu sibiřského můžete sázet na jaře i na podzim. Rostliny se prodávají ve velikosti 20 až 40 cm. Rostliny se dobře ujímají a neprosychají, jako cypřiše či túje, pokud jim dopřejete pravidelnou zálivku. Rostliny se sází v hustotě 6 až 7 kusů na 1 metr do 2 řad do trojsponu 30x30x30 cm. Před výsadbou namočte kořeny rostlin na 24 hodin do vody. Do vykopané zeminy přidejte kompost, rašelinu i hnojivo, do těžkých půd i písek. Rostlinu dejte do jámy, nalijte vodu, kořeny zasypte a jemně udusejte.
Náš tip:
Povrch půdy pokryjte netkanou textilií proti prorůstání plevele.
Tvarování a stříhání turkestánského brestu
V prvním roce keříky zastřihávejte ve výšce 0,75 až 1 m. Výhonky se zastřihují vícekrát během sezóny, aby se zahustil. Při pravidelné zálivce plot vyroste za 2 až 3 roky až na 3 m. Jakmile doroste živý plot do požadované výšky, snižte zálivku pro zpomalení růstu. Přes zimu zalévejte, jen pokud je sucho, není sníh a nemrzne.
Jak pečovat o turkestánský brest
Pravidelně živý plot zalévejte, na začátku mu dopřejte vhodnou výživu hnojením. Použijte hnojivo určené na dřeviny. Kromě vyšších nároků na vláhu je nenáročný. Jakmile vyroste, stačí jej pouze pravidelně řezat a tvarovat.
Jak množit jilm sibiřský
Zakoupená semena namočte před výsevem na 24 hodin do vody a vysejte propařeného substrátu. Vylíčí přibližně za 1 až 2 měsíce. Pak rostliny ven vysazujte od března do května nebo začátkem podzimu. Nejdříve vypěstujte rostliny v nádobách a pak je vysazujte na záhony. Turkestánský brest můžete také řízkovat na řízky dlouhé 10 cm. Větvičky na podzim namočte do stimulátoru a sázejte do vyhřívaného skleníku. Brzy na jaře je podobně můžete sázet do pařeniště nebo skleníku brzy na jaře a důkladně zalijte.
Proč se rozhodnout pro turketánský brest
Rostlina je nenáročná, velmi rychle roste i v méně kvalitní půdě, na slunci, v polostínu i ve vyšší nadmořské výšce. Rostlina není jedovatá a bez trnů. Nekvete, a proto nevadí ani alergikům. Dá se využít jako zábrana proti hluku, smogu, prachu, nechtěným pohledům od sousedů a z ulice nebo jako větrolam. Zálivkou lze snadno regulovat růst a výšku. Opadává až na konci podzimu a obráží brzy z jara. Živý plot můžete mít už za 2 roky po výsadbě.